• σελίδα Αστέρα Τρίπολης
  • σελίδα ολυμπιακού βόλου

22 Μαΐ 2011

Κυπελλούχος η Σάλκε του Κυριάκου!

Το πέμπτο Κύπελλο Γερμανίας στην ιστορία της πανηγυρίζει από απόψε η Σάλκε του Κυριάκου Παπαδόπουλου, η οποία στον τελικό του Ολυμπιακού Σταδίου του Βερολίνου δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Ντούισμπουργκ και την συνέτριψε με το ευρύ 5-0!

Μάλιστα, οι "βασιλικοί μπλε" που αναμφίβολα είχαν το πάνω χέρι, δεδομένου ότι ο αντίπαλος προερχόταν από την δεύτερη κατηγορία, με τη νίκη αυτή κατάφεραν να εξασφαλίσουν και την έξοδό τους στο Γιουρόπα Λιγκ της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου, κάτι που δεν κατάφεραν να κάνουν στην Μπουντεσλίγκα, στην οποία τερμάτισαν στη 14η θέση.

Να σημειωθεί πως ο Παπαδόπουλος αγωνίστηκε βασικός στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, ενώ οι Βασίλης Πλιάτσικας και Άγγελος Χαριστέας είχαν μείνει εκτός αποστολής.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο και παρότι η Ντούισμπουργκ στα πρώτα λεπτά έδειχνε πως θα "χτυπήσει" στα ίσια, η Σάλκε άνοιξε το σκορ στο 18', όταν ο Ντράξλερ τροφοδοτήθηκε από τον Φαρφάν και ερχόμενος από δεξιά άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα και σε φάση καρμπόν, ο Χούντελαααρ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και πάλι από μπαλιά του Φαρφάν και με προβολή έκανε το 2-0, για να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του ο Χέβεντες με κοντινή κεφαλιά από κόρνερ και πάλι του πολύτιμου Φαρφάν στο 42ο λεπτό.

Στην επανάληψη, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο 55', ο Χούντελααρ πάσαρε για τον Χουράδο και αυτός με υποδειγματικό πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, για να διαμορφώσει το τελικό 5-0 ο Χούντελααρ, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από λάθος του Σουκάλο και έστειλε για πέμπτη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Γέλντελ στο 70ο λεπτό.

ΠΗΓΗ: balleto.gr